آموزش و راهنما, لباس

انواع پارچه

انواع پارچه

  امروزه انتخاب پارچه مناسب و خوب از از سخت ترین مشکلات میباشد اما امروز ما به شما می آموزیم چگونه پارچه مناسب را پیدا کنید. پارچه ها دارای الیاف متفاوتی هستند که در این بخش از مقاله سفتوکالا به ان میپردازیم.

پارچه برزنت

  این پارچه معمولا به دلیل دوام بالا و محکم بودن شناخته میشود.  دلیل این استحکام را میتوان استفاده از نخ پنبه سنگین ،پلی استر پنبه و تا حدی کتان دانست. کتان جدا از استحکام منعطف و ضد اب است. برزنت با نام های یک لا نخ تا شش لا نخ است به صورت های برزنت موادی، برزنت خام ، برزنت چاپی، برزنت آهاری، برزنت های خطی یافت می شود. در دوخت چادر های مسافرتی استفاده از پارچه های ضد آب اهمیت زیادی دارد. 

پارچه کشمیر

   پارچه ی کشمیر نوعی از پارچه بافت است که در بیشتر موارد از پشم بز کشمیر تهیه می شود و در موارد معدودی از پشم بزهای دیگر تهیه می شود. نکته ی حائز اهمیت این است که موی بز بسیار متفاوت از موی گوسفند است و جالب است بدانید که پشم بز کشمیر سه برابر بیشتر از پشم گوسفند حالت عایق دارد و همین مسئله آن را بسیار با ارزش می کند چرا که محصولات آن مانند پالتوی کشمیری عایق گرمای بسیار خوبی هستند . علاوه بر این لباس هایی که از کشمیر تولید می شوند بسیار نرم ، سبک و محکم هستند. البته اصلی ترین ویژگی پارچه کشمیر طبیعی بودن و تولید شدن آن از الیاف حیوانی است .

پارچه جاجیم

   پارچه جاجیم از نخ های رنگی و ظریف پشمی یا پنبه ای یا ترکیبی از این دو ساخته می شود. جاجیم از مجموعه ای از تار و پود ساخته شده که فضای بیرونی بسیار منحصر به فردی دارد. این پارچه را می توان در انواع الیاف از جمله پنبه، ابریشم و ریون تهیه کرد. بافت جاجیم در اکثر قریب به اتفاق دهات و مناطق روستائی ایران مرسوم است تنها تفاوت جاجیم، ترکیب رنگ و ظرافت نخ و نقوشی است که روی آن ایجاد می‌کنند

پارچه شیفون

پارچه شیفون نوعی پارچه ابریشمی سبک بوده که بافت ساده ای داشته و کمی درخشش دارد. الیاف مصنوعی و پیچ وتاب موجود در بافت آن کمی زبر است. نخ کرپ موجود در این پارچه بسیار محکم تر از نخ های استاندارد می باشد. این پارچه بسیار سبک و لطیف است و معمولاً از این نوعی پارچه ابریشمی برای دوخت لباس شب، لباس عروس، لباس مهمانی، روسری و شال استفاده می شود. این پارچه خصوصیاتی شبیه به پارچه حریر دارد به لحاظ کارکرد و زیر دست .

پارچه کتان

کتان از الیاف مختلف و در درجه اول از الیاف طبیعی گیاهان ( سلولز) تشکیل شده است که یک ترکیب آلی نامحلول برای ساختار گیاه بوده و ماده ای نرم و کرکی می باشد . اصطلاح کتان به بخشی از گیاه پنبه گفته می شود که طی جوشیدن تشکیل شده و پارچه ای نرم و بادوام برای لباس های روزمره ای چون پیراهن و ملحفه محسوب می شود . چاپ های پنبه ای و مواد جامد برای هردو طرح موجود هستند.

پارچه کرپ

کرپ پارچه ای ابریشمی یا پشمی است که ظاهری برجسته و چین دار داشته و وزنی سبک تا متوسط دارد. از این پارچه می توان برای تهیه لباس، کت و شلوار، بلوز و ... استفاده کرد. کرپ همچنین در دکوراسیون منزل برای مواردی چون پرده، زیرپرده ای و بالش محبوب و رایج است. پارچه کرپ پارچه‌ای نرم و کمی براق است. افت خوبی دارد و کاملاً بر روی اندام می‌نشیند.

پارچه داماس

  داماس پارچه ای با طرح ژاکارد است زیرا الگو به جای اینکه روی آن چاپ شود ، در پارچه بافته می شود که ترکیبی از دو روش مختلف خواهد بود. طرح با استفاده از یک ساتن بافته می شود درحالی که پس زمینه از طریق یک بافت ساده پارچه ای یا ساتن تهیه می شود. الگو های داماس می توانند چند رنگ یا تک رنگ باشند و حتی از انواع منسوجات مختلف از جمله ابریشم، کتان، پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی مانند ابریشم مصنوعی تهیه می شود.

پارچه گینگهام

   پارچه گینگهام نوعی پارچه نخی و مخلوط پنبه ای است که با نخ رنگ شده بافته و با استفاده از یک بافت ساده ساخته می شود تا یک الگوی بررسی شده ایجاد کند. گینگهام معمولا یک الگوی دورنگ است و ترکیبات محبوب آن به رنگ قرمز و سفید یا آبی و سفید است. الگوی انتخاب شده در رنگ های مختلفی ارائه می شود که در هر دو طرف یکسان به نظر میرسد. گینگهام پارچه ای ارزان بوده و در میان پارچه ها محبوب می باشد. این پارچه اغلب برای پیراهن های دکمه دار، لباس و رومیزی مورد استفاده قرار می گیرد.

پارچه ژرسه

به طور کلی به پارچه های کشباف ساده یا راه راه که ممکن است بر روی آن چاپ نیز شود « ژرسه » می گویند. در گذشته پارچه ژرسه از پشم بافته می شد اما امروزه از نخ مصنوعی ، پنبه ، فاستونی و یا مخلوط الیاف تهیه می شود. نام ژرسه از «جرسی» که نام جزیره ای در خارج سواحل انگلستان است و در آنجا این پارچه برای ماهیگیران بافته می شده، وام گرفته است. این پارچه با ماشین های گردباف ، تخت و یا کش باف تاری بافته می شود.

پارچه تور

تور پارچه ای ظریف است که از نخ تهیه می شود و با استفاده از طرح ها و الگوهایی با بافت باز ساخته می شود. پارچه توری در ابتدا از ابریشم و کتان ساخته می شده است اما امروزه از نخ پنبه و الیاف مصنوعی برای ان استفاده می شود. توری پارچه ای تزئینی بوده و برای لباس های محلی، تزئین سایر لباس ها و وسایل دکوراسیون منزل به کار برده می شود و به طور سنتی یک پارچه لوکس در نظر گرفته می شود زیرا ساخت آن به زمان و تخصص زیادی نیاز دارد .

پارچه چرم

چرم هر نوع پارچه ای می باشد که از پوست حیوانات ساخته می شود و چرم های مختلف نیز از انواع حیوانات و تکنیک های مختلف حاصل می شود. درحال حاضر پوست گاو محبوب ترین نوع چرم است و تقریبا 65 درصد از کل چرم تولید شده را شامل می شود. تقریبا از هر حیوانی می توان چرم تهیه کرد که از تمساح گرفته تا خوک متغیر است. چرم پارچه ای بادوام و مقاوم دربرابر چروک است که بر اساس پوست حیوانی که از آن تهیه شده، رنگ و ظاهر متفاوتی خواهد داشت.

پارچه مرینو

مرینو نوعی پشم است که از تنه گوسفندان مرینو جمع می شود. این پشم بسیار نرم بوده و برخلاف پشم سنتی باعث خارش و آلرژی پوستی نمی شود. این پشم قطر کمی داشته و همین باعث انعطاف پذیری آن می شود. پشم مرینو یک نوع الیاف مجلل بوده و به طور مکرر برای جوراب و لباس های بیرونی استفاده می شود. پشم مرینو به دلیل مقاومت در برابر بو، رطوبت زدگی و تنفس شناخته شده و محبوب است.

پارچه مودال

مودال پارچه ای نیمه مصنوعی بوده که از پالپ درخت راش ساخته می شود و در درجه اول برای لباس زیر و لباس خواب، ملحفه و حوله مورد استفاده قرار می گیرد. مودال اغلب برای استحکام بیشتر با الیاف دیگری مانند پنبه و اسپندکس ترکیب می شود و به دلیل احساس نرم و گران بودن، نوعی پارچه مجلل به حساب می آید زیرا گران تر از پنبه یا ویسکوز است.

پارچه پلی استر

پلی استر در واقع نوعی از الیاف مصنوعی بوده و از نفت، آب و زغال سنگ تشکیل شده است که به عبارتی، اساسا نوعی پلاستیک می باشد. پارچه پلی استر با دوام بوده اما با این وجود قابل تنفس نمی باشد و مایعاتی چون عرق را به خوبی جذب نمی کند. پلی استر پارچه ای محبوب است زیرا مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی، کشش، چروک و فرسایش دارد و همین امر باعث شده است تا این پارچه در صنعت مد و پوشاک بسیار محبوب شود.

پارچه ساتن

ساتن پارچه‌ای است که در ابتدا؛ یعنی در زمان‌های قدیم دو رویه داشت: رویه‌ای صاف، لیز و براق که خاص‌بودنِ خود را مدیون آن است و رویه‌ای مات و غیربراق در بافت پشتی‌اش. در گذر زمان و با تولید الیاف مختلف، شکل‌های متنوعی از این پارچه تولید شد. این پارچه در اصل از بافت الیاف ابریشمی دوخته می‌شد. اما این‌روزها، از الیاف دیگری مانند ریون و پلی‌استر هم در بافت ساتن استفاده می‌کنند.

پارچه ابریشم

ابریشم یک فیبر طبیعی است که توسط کرم ابریشم به عنوان ماده ای برای لانه و پیله آن ها تولید می شود. ابریشم به دلیل درخشش و لطافت شهرت زیادی دارد. این پارچه فوق العاده بادوام و محکم است که دارای براقیت زیبایی می باشد. از ابریشم برای لباس های رسمی، لوازم جانبی ، ملحفه ، تودوزی و سایر موارد استفاده می شود

پارچه جیر

جیر نوعی چرم است که از قسمت زیرین پوست حیوان ساخته می شود و به آن سطح نرمی می دهد. جیر معمولا از پوست بره به دست می آید. جیر ضخیم از نوع چرم سنتی نبوده اما با این حال بادوام است و به دلیل نازک بودن قابل انعطاف می باشد و می توان آن را به راحتی قالب زد و در صنایع مختلف استفاده کرد. جیر در ساخن کفش ، کت و لوازم جانبی چون کمربند و کیف کاربرد وسیعی دارد.

پارچه مخمل

مخمل نوعی پارچه ی نرم و مجلل است که بافت یکنواختی داشته و دارای لایه زیرین صافی است. پارچه مخمل برای لباس شب و لباس های خاص محبوب است زیرا در ابتدا از ابریشم ساخته می شود. از کتان، لنین،پشم، موهیر و الیاف مصنوعی نیز میتوان برای تهیه مخمل استفاده کرد و همین باعث می شود مخمل پارچه ای گران نباشد و در لباس های روزمره نیز استفاده شود. مخمل همچنین برای تزئینات منزل از جمله پارچه مبلی، پرده، بالشت و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید