آموزش و راهنما, صنایع دستی

انواع چوب

انواع چوب

چوب سخت و چوب نرم

در واقع اصطلاحات “سخت” و “نرم” بیش تر توصیف گیاه شناسی است تا ایده دقیق چگالی و احساس چوب. اگر چه به طور کلی درست است که اکثر چوب های سخت در واقع سخت هستند و چوب های نرم، نرم تر هستند، منتها چندین استثنا وجود دارد.

چوب سخت

 • دارای گونه های گلدار برگ پهن هستند.
 • انواع برگ ریز دارند.
 • دارای بذرهایی هستند که در داخل پوسته تشکیل می شوند.
 • دانه متراکم دارند.
 • به طور کلی گران هستند.
 • رنگ بیش تر آن ها تیره است.
 • از نظر وزن و تراکم سنگین هستند.
 • مقاومت خوبی در برابر آتش دارند.
 • رنگ بیش تر آن ها تیره است.

چوب نرم

 • همیشه سبز هستند.
 • برگ هایشان سوزنی شکل است.
 • قیمت بالایی ندارند.
 • رشد سریعی دارند.
 • از نظر وزن و چگالی سبک هستند.
 • رنگ آن ها معمولا روشن است.
 • بذرهایشان درون یک مخروط دیده می شود.
 • مقاومت بسیار ضعیفی در برابر آتش دارند.
 • بازدانه هستند.

چوب بلوط

بلوط صدها سال است که مورد علاقه هستند و در حدود 200 گونه از آن ها یافت شده است. این چوب نسبتا فراوان است و هنگام استفاده برای مبلمان بسیار زیبا به نظر می رسد. به دلیل رگه رگه ای بودن می تواند شبیه خطوطی باشد که مانند اثر انگشت دیده می شوند، برای روکش (برش های نازکی که روی سطح مبلمان چسبانده می شوند تا پوشش زیبایی داشته باشند) بسیار استفاده می شوند. چوب بلوط در دو نوع بلوط قرمز و بلوط سفید وجود دارند. نوع سفید بیش تر سایه ای مایل به خاکستری و مایل به قهوه ای دارد، در حالی که بلوط قرمز بیش تر به رنگ مایل به قرمز شبیه است. چوب بلوط در دسته چوب های گران قیمت وجود دارد و در دونوع خود چوب سفید گرانتر از قرمز است. هر دو متراکم، سنگین و سخت پوش هستند و این ویژگی ها این نوع چوب ها را برای مبلمان ایده آل می کند، که این کاربرد به واسطه مقاومت در برابر خراش و لکه است.

چوب گردو

به دلیل کمبود این چوب در این روزها، گردو می تواند بسیار گران باشد. این چوب برای روکش مناسب و در صنعت مبلمان پیشرفته بسیار با ارزش است. معروفیت این چوب به دلیل استحکام و تنوع رنگی که در آن ظاهر می شود مشهور است. به طور کلی رنگ این چوب قهوه ای تیره است، اما سایه های روشن تری نیز در بافت این نوع چوب یافت می شود و دانه ها می توانند دارای رگه های بنفش باشند. کار با این چوب آسان است و اغلب با دست تراشیده یا چرخانده می شود. قرار گرفتن این چوب در معرض آهن باعث ایجاد لک در آن می شود.

چوب کاج

یکی از فراوان ترین گونه های چوب کاج است که همیشه ارزان تر از اکثر گونه های دیگر است. تنوع چوب در این دسته بسیار است و در رنگ های متفاوت میتوان آن را پیدا کرد. رنگ آن از قهوه ای مایل به زرد تا حالت کرمی متفاوت است و از نوع دانه ریز است و حلقه های رشد را به وضوح می توان در آن مشاهده کرد. دانه و رنگ این نوع از چوب برای لک زدن ایده آل است. کاج اغلب حاوی گره است که می تواند در یک قطعه زیبا به نظر برسد اما هنگام کار با چوب مشکلاتی را ایجاد می کند. این ماده در صنعت برای یکپارچه سازی ساخت و ساز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد (و قرن هاست که مورد استفاده قرار می گیرد)، زیرا محکم، سبک و انعطاف پذیر است.

 

چوب زبان گنجشک

 این چوب نسبتا گران قیمت برای خم شدن ایده آل است که این امر برای مبلمان منحنی بسیار مناسب است. رنگ این چوب از قهوه ای روشن مایل به خاکستری تا رنگ تقریبا قرمز متغیر است. دانه آن صاف است و چوب آن به دلیل استحکام شهرت دارد و به دلیل مناسب بودن در ساخت دسته ابزار، چوب بیس بال و مبلمان (مخصوصا در صنعت رستوران که استفاده بسیار سنگینی از آن می شود) ارزش زیادی دارد. این چوب از نظر ظاهری شبیه بلوط است، اما دانه آن در معرض شکاف کم تری می باشد.

 

چوب سرخ

ین چوب شبیه کاج است، اما استحکام کمتری نسبت به چوب کاج دارد. چوب کاج سریع تر بازسازی می شود و حدود 60 درصد قوی تر است. چوب سرخ به دلیل مقاومت در برابر پوسیدگی و ویژگی های طبیعی در دفع حشرات، برای مبلمان فضای باز یا کف سازی مناسب است. کار با دست با این چوب آسان است و به راحتی در دسترس است. هزینه واقعی این نوع چوب می تواند از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت باشد.

چوب راش

همانند چوب درخت زبان گنجشک است، راش به خوبی خم می شود اما از جذابیت کم تری برخوردار بوده و کم تر مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه محبوبیت این چوب بالا رفته زیرا بسیار قوی بوده و در برابر ضربه بسیار مقاوم است. دانه آن کشیده و دارای رنگی روشن است که احساس گرمی به اتاق می بخشد و می تواند یک مقلد خوب از چوب های گران قیمتی همانند ماهون و گیلاس باشد. یکی از معایب چوب راش این است که کار کردن با آن به کمک دست بسیار دشوار است. مشکل احتمالی دیگر این این چوب این است که رطوبت را به راحتی جذب می کند، بنابراین برای شرایط مرطوب ایده آل نیست. این امر باعث می شود تا در مناطق ساحلی، به ویژه برای قاب درها و پنجره ها، چون به سرعت رطوبت را به خود می گیرند و به سرعت حالت چسبنده ای به خود می گیرند، نامناسب باشد. راش یک چوب بدون بو است، بنابراین قطعه نهایی در یک اتاق قطعا دارای بوی این نوع چوب نخواهد بود.

چوب افرا

سنگینی متراکم این چوب، به همراه کیفیت و مقاومتش در برابر رطوبت، این چوب را به چوبی ایده آل برای وسایلی مانند بلوک قصابی و مبلمان تبدیل کرده است که سطح بالایی از نیرو را تحمل می کند. دارای رگه رگه های مختلف است که الگوها بین یک خط صاف یا چیزی شبیه یک “چشم پرنده” متفاوت هستند. رنگ آن قهوه ای روشن یا مایل به قرمز بوده و آن را شبیه چوب های گران قیمت می کند. به دلیل خاصیت سخت بودن آن، اغلب در تهیه میز و کمد استفاده می شود. مانند چوب های دیگر در این لیست، این نوع چوب هم انواع مختلفی وجود دارد، اما بیش ترین استفاده در تولیدی ها این نوع چوب افرا است که از آن به عنوان افرای شکری یا افرای سخت نام برده می شود.

چوب سرخدار

یک مثال کلاسیک از این که طبقه بندی “چوب نرم” می تواند گمراه کننده باشد چوب سرخدار است که در واقع از بسیاری از چوب های سخت سخت تر و با دوام تر است. با توجه به نحوه شاخه ها و خمیدگی های آن در هنگام رشد، می توان کاربردهای سرخدار را محدود کرد. این امر باعث شده است که اغلب از آن برای پروژه های کوچک تر مانند ساخت جعبه های جواهرات یا برش برای ساخت روکش های مبلمان سطح بالا استفاده شود. گر چه به خوبی خم می شود و امروزه نیز در ساخت صندلی و پنجره نیز استفاده می شود. سرخدار به دلیل خواص سمی اش مشهور است که در چند وقت اخیر برای ساخت داروهای قدرتمند در درمان انواع خاصی از سرطان ها مفید بوده است.

 

چوب اقاقیا

ویژگی های مقاومت این چوب در برابر آب، آن را برای ساخت کشتی مناسب کرده است، بنابراین نیروی دریایی سلطنتی انگلستان برای ساخت “کشتی های خط شکن” افسانه ای خود از این نوع چوب استفاده کرده بودند که برتری دریایی را در آن زمان تضمین می کرد. همین خصوصیات باعث می شود که امروزه در شرایطی که ممکن است با مایعات تماس پیدا کند، برای استفاده ایده آل باشد. در صورتی که همان طور بماند، بین 20 تا40 سال نیز شرایط را تحمل می کند. این یکی از معدود انواع چوبی است که به نظر می رسد چه صیقلی باشد، چه طبیعی بماند و چه لاک خورده باشد، باز هم عالی به نظر می رسد. اقاقیا به راحتی خراشیده نمی شود و با رنگ های قهوه ای پر رنگ و عمیق، گرمی عجیبی به هر خانه ای می بخشد. محتوای بالای رزین که آن را در برابر آب مقاوم می کند نیز به آن کمک می کند تا در با پوسیدگی، بو و لکه ها مبارزه کند. هم چنین این چوب خاصیت ضد باکتریایی دارد و به راحتی تمیز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید