دسته‌بندی نشده

مکرومه بافی

مکرومه هنر خلق با گره هاست. مکرومه یا مکرمه از زمان های قدیم یک روش تزئینی خانه ها بوده و امروزه در سبک خانه های بوهو و مدیترانه ای استفاده میشود. گره با دستان و عدم استفاده از قلاب چیزی است که این هنر جذاب را ساده تر میکند و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. در این مقاله تاریخچه این هنر جذاب، تاثیر بر دکوراسیون و کاربردهای مکرومه را بررسی خواهیم کرد.

مکرومه بافی (Macrame) زیردسته هنرهای بافتنی است که با استفاده از گره های متفاوت شکل های زیبا خلق میشود. گره ها مستقیم با دستان شما زده میشوند و از هیچ وسیله جانبی همچون میله یا قلاب استفاده نمیشود،این هنر محدود نیست و امروزه شاهد ترکیب آن با هنرهای دیگر هستیم و به راحتی میتوان با تکنیک های دیگر آن را ترکیب کرد و اشیا زیبا خلق کرد.

تاریخچه مکرومه بافی

مکرومه از ریشه انگلیسی”MACRAME ” و به عربی “مقرمه” می آید. اصل این کلمه مَکرَمه بافی می باشد و به اشتباه مکرومه تلفظ میشود. مکرمه بافی همیشه در دکوراسیون های داخل استفاده میشد اما با خلق سبک بوهو در دکوراسیون داخلی استفاده از مکرمه دوچندان شد.

اما این هنر ریشه عربی دارد و سال ها قبل از سبک بوهو در کشورهای عربی این هنر وجود داشته است و این هنر به قرن 13 باز میگردد. اما معرفی این سبک بافتنی به جهان توسط ملکه انگلستان در قرن 17 انجام شد.

این هنر هیچگاه از بین نرفته بلکه امروز طرفداران زیادی را به خود جذب کرده و تکنیک های جدید و همچنین تکنیک های ترکیبی زیادی نیز به وجود آمده است

وسایل مورد نیاز مکرمه بافی

  • نخ مکرمه یا ریسمان و نخ کنفی
  • حلقه‌ها و چوب‌های نصب
  • مهره‌های چوبی برای تزیین
  • قیچی

ساختار نخ مکرمه

این نخ با دو دسته الیاف طبیعی و مصنوعی به بازار ارائه شده است. نخ الیاف طبیعی نوعی از الیافی هستند که به طور طبیعی در محیط توسط گیاهان و حیوانات به صورت طبیعی تولید می‌شود. الیاف طبیعی مانند پنبه، پشم، جوت و کنفت اشاره کرد.
دسته دیگر الیاف مصنوعی هستند که این دسته الیاف مصنوعی از پلیمر های سنتز شده کوچک مولکول ساخته می‌شود. ترکیباتی که برای ساخت این الیاف استفاده می‌شود از مواد شیمایی بر پایه نفت ساخته شده اند. نمونه های الیاف مصنوعی می‌توان به نایلون و پلی استر اشاره کرد.

نخ نرم تاب

نخ مکرومه نرمتاب نخ پنبه ای تک رشته ای است که به عنوان بهترین گزینه این نوع شناخته شده، کل رشته نخ در در یک جهت تابیده شده و حالت مجعد نخ های تابیده شده را ندارد. این نخ قیمت بالایی دارد و برای تمرین از نخ های ارزانتر استفاده کنید.

نخ تابیده

این نوع نخ از نظر بافت شبیه طناب پلاستیکی است که از ۳ رشته کوچکتر که به همدیگر تابیده شده اند و قابلیت ریشه شدن دارن تشکیل شده است. اگر وارد صنعت مکرومه بافی شوید نخ هایی را پیدا می‌کنید که بستر سه لایه دارند به طور مثال این نخ ها می‌توانند از ۴،۵،یا۶ رشته تشکیل شده باشند که از طریق دستگاه به یکدیگر تابیده شده اند.

مکرمه بافی در سبک دکوراسیون داخلی

مکرمه بافی در سبک های مختلف استفاده میشود اما امروزه آن را در سبک های دریایی و به عنوان المان های ساحلی میبینیم.

المان های مکرمه در سبک ساحلی ، سبک های مدیترانه ای ، اسکاندیناوی ، استوایی و سبک بوهمین استفاده میشود، همچنین استفاده از این المان ها در فصل های سرد همچون پاییز و زمستان دو چندان میشود.

شما میتوانید وسایل زیر را با مکرمه ببافید و در دکوراسیون خانه استفاده کنید:
1- دیوار‌آویز
دیوار‌آویز یک وسیله‌ی تزئینی مناسب برای پرکردن فضای خالی دیوار‌های خانه است که ظرافت و زیبایی را به اتاق‌های خانه شما می‌افزاید. شما می‌توانید آن‌ را در بالای تختخواب خود، پشت مبلمان در اتاق نشیمن و یا هر فضای خالی دلخواه بر روی دیوارهای خانه‌تان آویزان کنید.

2- دریم‌کچر
دریم‌کچر از عناصر اصلی در دکوراسیون کلاسیک بسیاری از خانه‌هاست که نماد صلح، آرامش و انرژی مثبت است. قطعا با آویختن یک دریم‌کچر دست‌ساز که با مکرمه بافته شده احساس خوشایندتری را نسبت به نسخه‌ی معمولی آن که از سیم ساخته شده تجربه خواهیدکرد.

3- در‌آویز
در‌آویزها معمولا با مهره‌های پر‌سر‌و‌صدا ساخته می‌شوند. اما یک در‌آویز که با مکرمه بافته‌شده می‌تواند بدون ایجاد سر‌و‌صدای اعصاب خرد‌کن باعث حفظ حریم خصوصی شود. به‌جای باز و بسته کردن مداوم در‌ها در خانه خود، با آویختن در‌آویز به قاب در خود فضای اتاقتان را بازتر و جذاب‌تر کنید.

4- روکش آباژور
آباژور‌ها و چراغ‌خواب‌های قدیمی و ساده‌ی خود را با روکش‌های مکرمه‌ای تزئین کنید تا نمای زیبا‌تری به آن‌ها ببخشید. این روکش‌ها می‌توانند در هر سایز و مدلی بسته به آباژور شما بافته شوند و هیچ مانعی در نورپردازی آن‌ها ایجاد نکنند.

5- روکش مبل
اگر از ظاهر قدیمی و تکراری مبل و صندلی خود خسته و کلافه شده‌اید ولی قادر به خرید یک مدل جدید نیستید، یک روکش مکرومه‌ای زیبا و دست‌ساز جذابیت و تازگی منحصر‌به‌فردی به مبلمان و فضای خانه‌تان می‌بخشد.

6- رومیزی
از یک رومیزی نازک و طویل مکرمه‌ای برای میزهای نهارخوری بزرگ خود استفاده کنید.شما می‌توانید با چیدن گل و شمع روی رومیزی زیبای خود فضایی گرم و دلپذیر را به وعده‌های غذایی دست‌جمعی‌تان هدیه کنید.

7- نگهدارنده‌ی گلدان
نگهدارنده‌های گلدان که به‌شکل توری بافته می‌شوند، روشی خلاق و مدرن برای تزئین و آویختن گلدان‌های سبک و فانتزی از سقف و دیوار تراس خانه‌اند. با این نگهدارنده‌های بافتنی تراس خود را به سبکی متفاوت و زیبا دکور کنید.

دیدگاهتان را بنویسید